Merk.czDid you know?

Jepičí život firem

Víte, že nejvíce firem ukončí činnost k pátku? A jak často je ten pátek třináctého? Nevíte? A chtěli byste?

Jak bylo zmíněno na začátku, nejvíce subjektů ukončuje činnost v pátek (24,7 %), ve středu (18,9 %) a ve čtvrtek (15,75 %). Vypadá to, že si zavíráním nikdo nechce kazit víkend a nebo přinejmenším zbytek týdne. Nebo také chce začít nový měsíc načisto. Téměř čtyřicet procent subjektů totiž skladá karty koncem měsíce (29,6 % k 31. v měsíci, 7,85 % k 30. a 2,55 % k 28.).

Nikoho už asi nepřekvapí, že výše zmíněný zavírací pátek je ze 63 procent 31. den v měsíci. Ale co takhle pátek třináctého? Pokud firma končí v pátek, je to pátek třináctého jen v 0,95 % případů (a obsadil tak čestné 19. místo). Pokud firma končí 13. dne v měsíci je to pátek jen ve 12 % případů (což je čtvrté místo za středou, pondělím a úterým). Mimochodem: víte, že ve španělsky mluvícíh zemích a v Řecku je nešťastným dnem úterý třináctého? V Itálii zase nosí smůlu pátek sedmnáctého. Člověk aby pomalu koukal, kam šlape. Ale nebojte se, rádi poradíme. Firmy, které stále ještě fungují, byly nejčastěji založeny ve středu a v pondělí (28,73 %, respektive 28,6 %). Myslíte si, že máte vyhráno? Asi vás pak nepotěší, že přesně tyto dva dny jsou taky nejčetnějšími dny založení firem, které již neexistují, ba dokonce i těch, které zkrachují do dvou let od založení ;).

Ale dost už pověr a zpátky k realitě. Na grafech níže si můžete prohlédnout a porovnat počty vzniklých a zaniklých firem dle let (levý graf) a počty a poměry zaniklých firem vztažených k roku jejich založení (pravý graf). Lze tedy například vidět, že největší poměr subjektů, které ukončili působení do dvou let od jejich založení vzniklo v roce 1991 (pravý graf), což se projevuje na grafu vlevo v  letech 1992 a  zejména 1993. A  jak je vidět, v roce 1993 byl dokonce počet zavírajích firem větší než počet nově založených. Stejná situace nastala pak v  celé historii ještě jednou a  to v  roce 2013.

Poznámka: „všechny subjekty“ zahrnují subjekty s  jakoukoliv právní formou a  nejsou tedy jen součtem tří zbývajích kategorií (OSVČ, s.r.o., a.s.). Příjemnou zábavu.

vzniklé a zaniklé

zaniklé od jejich vzniku

Líbil se vám tento článek? Mohly by vás zajímat i další: Koncentrace firem ve větších městech , Koncentrace firem - Středočeský kraj , Šumava kůrovcová

Nelíbil se vám? Přesto ho můžete sdílet!